Bağ ve Şarap

Üzüm yetiştirenlerin, şarap yapanların, şarabı sevenlerin topluluğu

 • Yazıtipi boyutunu arttır
 • Varsayılan yazıtipi boyutu
 • Yazıtipi boyutunu azaltır
Home Yeni Başlayanlar İçin

İlk Şarabım

İlk şarabınızı yapmaya girişmeden önce, ana menüdeki "Şarap" bölümünün giriş yazısını okumanızı öneririz. "Okudum, hevesim iyice arttı. Bu mevsimde şaraplık üzümü nereden bulacağım? Bir an önce denemek istiyorum" diyorsanız aşağıdaki adımları izleyin:

 1. En yakın manavdan gözünüze kestirdiğiniz kadar üzüm alın.
 2. Üzümü sıkın. Şırayı süzün ve bir su damacanasına koyun. Şıra düzeyi damacananın boyun hizasından 2-3 cm aşağıda olsun.
 3. Pudrasız bir lateks eldivenin parmaklarından birine iğne ile tek bir delik açın. Eldiveni hava sızdırmayacak şekilde bileğinden damacananın ağzına geçirin.
 4. Damacanayı loş ve serin (15 - 25˚C) bir yere koyun.
 5. 24 saat sonra eldiven hala sarkık bir şekilde duruyorsa, hiçbir şişme belirtisi yoksa 1 silme çay kaşığı kuru mayayı usulünce canlandırarak şıraya katın ve eldiveni tekrar yerine geçirin.
 6. Yaklaşık 1 hafta boyunca şıradan ince kabarcıklar halinde gaz çıkışı olacak ve eldiven damacananın ağzında şişmiş, dik konumda duracaktır. Gaz çıkışı durma noktasına gelip eldiven pörsüyene kadar bekleyin.
 7. "Şarabı" dibindeki tortuyu geride bırakarak başka bir damacanaya aktarın. Bu kez deliksiz bir eldivenle damacanayı kapatın.
 8. Şarabınızı sakin, serin, loş bir köşede dinlenmeye bırakın. Bu sırada eldiven çok şişerse kenarından açarak bir miktar gaz çıkmasına izin verin.
 9. 1-2 ay dinlenmeden sonra şarabınız hazırdır. Şerefe...

Büyük olasılıkla kötü ama içilebilir bir şarabınız olacaktır. Yine de kendi ellerinizle yaptığınız ilk şarap olduğu için ayrı bir lezzet, değer taşıyacaktır.

Her şarap yapımı ilk kez çıkılan bir yol, bir serüvendir. İlk serüveninize atılırken Prof. Dr. Bilgehan Ögel'in hazırladığı rehberi yanınıza almayı unutmayın:

Evde Kırmızı Şarap Yapımı, İlk Adımlar


Son Güncelleme: Çarşamba, 08 Haziran 2016 22:14