Bağ ve Şarap

Üzüm yetiştirenlerin, şarap yapanların, şarabı sevenlerin topluluğu

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Home Şarap Şarap Yapımı
Şarap Yapımı

Kükürtleme

e-Posta Yazdır

Şarap yapımı sırasında istenmeyen mikroorganizmaları etkisiz hale getirmek, oksitlenmeyi en aza indirerek renk ve aromaları korumak amacıyla mayşeye, şıraya veya şaraba kükürtdioksit (SO2) katmaya “kükürtleme” denir. Kükürtdioksit oda sıcaklığında gaz halinde bulunduğu için şaraba katılması, özellikle de kontrollü miktarda katılması zordur. Bu nedenle şarapçılıkta sodyummetabisülfit (Na2S2O5) veya potasyummetabisülfit (K2S2O5) gibi kükürt içeren tuzlar kullanılır. Bu tuzlar şaraptaki suda eriyerek iyonlaşır ve SO2 verir.

Devamını oku...
 

Üzüm yıkanır mı?

Genel kanı şaraplık üzümün yıkanmaması gerektiği yönündedir. Ancak son yıllarda üzüm yıkamanın şarap kalitesine olumsuz bir etki yapmadığını, tersine bazı yararlar sağladığını gösteren araştırmalar göze çarpmaktadır. [1] [2] [3]

Son Güncelleme: Pazar, 17 Eylül 2017 00:17 Devamını oku...
 

Kırmızı Şarap Yapımı

Şarap, üzüm suyundaki şekerin (ağırlıklı olarak glikoz ve fruktoz) maya hücreleri tarafından etil alkol (etanol - CH3CH2OH) ve karbondioksite (CO2) dönüştürülmesiyle elde edilir. Ortaya çıkan etanol şarabın %85-90 kadarını oluşturan su içinde erir. Karbondioksit ise gaz kabarcıkları halinde şaraptan ayrılır ve havaya karışır. "Fermentasyon" adı verilen bu dönüşüm sonrasında, üzümdeki şeker miktarına ve kullanılmış mayanın türüne bağlı olarak, hacmen %9-15 arasında alkol içeren şarap elde edilir.

Son Güncelleme: Çarşamba, 16 Ocak 2013 18:12 Devamını oku...
 


Sayfa 3 / 3