Bağ ve Şarap

Üzüm yetiştirenlerin, şarap yapanların, şarabı sevenlerin topluluğu

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Home Şarap

Şarap yapımı, tadımı, kimyası, mikrobiyolojisi...

Şarap yapmak çok kolaydır. Şeker içeren herhangi bir meyveyi sıkıp suyunu bir köşede birkaç hafta bekletin, şarabınız hazırdır. Ama iyi şarap yapmak için bu bilgiden daha fazlasına gerek var. Şarap literatürüyle üyelerimizin deneyimlerinden süzülmüş bilgilerin birleştiği bu bölüm, iyi şarap yapmak için izlenmesi gereken yollları bütün ayrıntılarıyla anlatacaktır.

Gerçekten, ev koşullarında bile, biraz dikkat ve özen göstererek piyasada satılan çok kaliteli şaraplar düzeyinde, hatta ötesinde şaraplar yapmak mümkün. Bunun için gerekenler bilgi, üstün nitelikli üzüm, sabır (sabırsızlar için de "hızlı" şarap yapma yöntemleri var!) ve yardımlaşmadır.

Bilgi

Şarap üzerine yazılmış sayısız kitap bulunmaktadır. Ancak bunların hemen hepsi Avrupa dillerinde yazılmıştır. Yabancı dil bilen üyelerimiz bu kitaplardan edindikleri bilgileri sitemize aktarmaktadır. İnternet, bilginin kolayca ve hızla paylaşılabildiği bir ortam sunuyor. Ne yazık ki bu ortam, yanlış bilgilerin yayılmasına da uygun. Bu nedenle şarapla ilgili her yazılana, söylenene itibar edilmeyip kaynağı bilinen bilgiye ulaşılmalı, şarap yapımında doğrudan deneyim sahibi şarapyaparların sözlerine kulak verilmelidir.

Üstün nitelikli üzüm

Şarap yapım dünyasında çok sık dile getirilen bir özdeyiş vardır: İyi üzümden kötü şarap yapılabilir ama kötü üzümden iyi şarap yapmak mümkün değildir. Çok şanslıyız ki yurdumuzda her çeşit üzümün en iyilerini bulmak mümkün. Üstün nitelikli üzüm yetiştirmeyi neredeyse takıntı haline getirmiş bağcılarımız sayesinde üstün nitelikli şaraplar üretebiliyoruz.

Sabır

Literatürde iyi Şiraz üzümünden yapılmış bir şarabın renk, tat, koku, bitiş gibi duyusal özellikler açısından en üst düzeye ulaşması için 15 yıl geçmesi gerektiği yazılır. Bu kadar sabredemeyecek şarapyaparlar üzülmesin, Cabernet Sauvignon üzümünden yapılan şarabın en üst düzeye ulaşması yalnızca 4-5 yıl sürer! Aslına bakılırsa, tekniğine uygun olarak, nitelikli üzümden yapılmış bir şarap ilk yılın sonunda bile içenleri nefasetiyle şaşırtacaktır. "O kadar bile bekleyemem" diyenler için 2-3 ayda içilebilir hale gelen "taze" şarap yapma yöntemleri de bu sitede yer alacaktır.

Yardımlaşma

Tüm amatör uğraşlar gibi, şarap yapımı da diğer amatörlerle yardımlaşma, paylaşım ve iletişim gerektirir. Yardımlaşmanın temelinde bilgi paylaşımı, sonra da emek, araç-gereç, malzeme, üzüm ve hatta şarap paylaşımı vardır. Bir şarapyaparın başına gelecebilecek en güzel şey, şarabını paylaştığı birisinin ağzından dökülecek "güzel olmuş, eline sağlık" sözleridir.

 

Son Güncelleme: Çarşamba, 07 Mart 2012 12:34